Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet z patyka pędu.

Korzystając z taką okoliczność, zdołamy dzięki niej sporządzić ponadprzeciętne postaci żywopłotów. Wskutek tego nasz płot uzyska niepowtarzalny charakter oraz będzie się rekomendować pośród żywopłotów w sąsiedztwie.

Rosnące na działkach oraz grząskich bagnach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w krajowych zieleńcach. Upodobaliśmy je poprzez urodę i spectficzne kociaki. Nie są pracochłonne, pragną wyłącznie niemało nawodnienia i troszeczkę światła. Nasycą się nieledwie każdą ziemią.

Malutko krzewów sprosta także tak samo szybko aktywizować stracone pędy i gałęzie. Wierzby niezmiernie bezproblemowo odtwarzają także osobisty system korzeni. Wystarczy, iż obcięty albo nawet ułamany pęd zanurzony w dżdżystej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się i podaruje zaczątek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na , tak aby spośród wierzb tworzyć zaplątane przęsła ogrodzeniowe czy parkany pokryte liśćmi. Zapewne pożądane byłoby dysponować tak ekstrawaganckie ogrodzenie. Najpoprawniej do zainstalowania takiego parkanu zastosować poniższe warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te typy wierzby na ogrodzenia mają nieco zespołowych cech:

generują proste, długie i ogromnie gibkie pędy – z powodu tego można bez trudności nadawać formę ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w skrótowym czasie możemy wypleść całe przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do założenia takiego ogrodzenia z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już pomysł na postać płotu, musimy zakupić adekwatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, znalezienie ich w wymogach autentycznych jest syzyfowe, ponieważ dziko rosnące krzaki rzadko wypuszczają nadzwyczaj długie a zarazem prostolinijne pędy. Najpoprawniej jest zaplanować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba zaczekać parę lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wybierzmy pierw położenie w ogrodzie, odrobinę przez nas uczęszczane a także w żadnym wypadku .Wiosną, w marcu lub w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy długości 25-30 cm, które zdołamy pozyskać z dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem trzeba je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, żeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie ażeby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny prędko się gęstnieją, wskutek tego powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa folgujemy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką nowego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy nieczęsto przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku do kilkunastu witek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s