Żyjące ogrodzenie z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je posadzić oraz doglądać?

Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie a także doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Upiększa ogród, osłania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Daje miły cień, dostarcza schronienie ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego założeniem musimy zdecydować, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować płot, czy pomóc w podziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu kameralnych zaułków? Powinniśmy także uradzić, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu drzewa lub krzaku.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze osłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje opinia, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez obcinania trwają wąski kształt. Podczas gdy uzyskają spodziewaną wysokość redukujemy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki wymagają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztacheta PCV selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na ziąb. Delikatne tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają wzniesione pędy i poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprzyzwoiciej sprawdzają się odporne na mrozy buki a także graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, z tego powodu otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez płot nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o odmiennej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat tudzież ścieżek, wydzielają od siebie różne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najodpowiedniej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak na przykład ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem duże zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować skwer od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich zielone płot w głębi parku, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To wyjście zdaje poprawnie egzamin też w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Choć te gatunki wolno również strzyc, niemniej jednak wówczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty zalecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najprawidłowiej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe listowie. Na zachodzie Europy modne są zielone sztacheta PVC z laurowiśni albo zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich listki notorycznie brązowieją z powodu mrozów. W takim razie, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on nieduży (do 60-80cm), ażeby wolno go było otulić na zimę agrowłókniną a także bez trudności wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać szczególnie ozdobny parkan, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony parkan z gatunków zrzucających liście na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, małym, np. z iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztacheta z plastiku strzyżone z wyobraźnią- z falistą liną „dachu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednak poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s